29.2.2012
Plastová okna a eurookna pro zateplení domu
Zub času útočí na všechny stavby, včetně obytných domů, je skutečně neúprosný… Co se týká estetického dojmu ze staršího domu, můžeme přimhouřit oko. Ale když se začnou projevovat technické defekty a sníží se tepelně izolační vlastnosti domu, je potřeba rychle uvažovat o jeho zateplení a naplánovat výměnu starých a netěsnících oken za nová plastová okna. S tímto faktem je nutné předem počítat.
Eurookna
Mnoho energetických studií prokazuje, že až 50 % tepla uniká z domu právě starými a netěsnícími okny, která mají svou životnost již dávno za sebou.
Přitom investice do nových eurooken a oken plastových vyjde mnohem levněji než zateplení celé fasády. Je rozumné promyslet si a propočítat, jestli se vyplatí původní okna renovovat třeba výměnou obyčejného skla za izolační sklo, natřít je plastovým nátěrem, opatřit přidavným těsněním nebo jestli udělat radikální řez a koupit nová eurookna.
Příčiny tepelných ztrát
Výměna oken a nebo kompletní zateplení domu by mělo vést k odstranění hlavních příčin tepelných ztrát, zejména tzv. infiltrace, při které proniká studený venkovní vzduch netěsnostmi mezi okenním rámem a křídlem nebo štěrbinami při opotřebovaném a již nefunkčním těsnění.
Především panelové domy mívají špatně osazená okna v ostění. Těmito škvírami pak proudí studený venkovní vzduch do obytných místností.
Tepelně izolační vlastnosti plastového okna ovlivňuje nejvíce typ okenního profilu a izolačních skel. Na tyto hlavní parametry bychom se měli při našem rozhodování nejvíce soustředit. Kvalitní okno má do místnosti vpouštět denní světlo v dostatečném množství, chránit nás před venkovním a obtěžujícím hlukem a v létě bránit venkovnímu teplu vnikat do místností.
Moderní plastové okno
Moderní plastová okna vybavená celoobvodovým kováním umožňují jednou klikou okna otevírat, sklápět a ovládat ventilaci. Proti oslňujícímu přímému slunci je praktické vybavit střešní plastová okna vnitřními nebo vnějšími žaluziemi nebo je umístit mezi okenní skla. Na trhu plastových oken je ohromná nabídka profilů v různých barvách, s různými povrchy a materiály včetně recyklovaného plastu. Vždy se však ubezpečte, do jakých mrazů je výrobcem materiál garantován. Při letošních krutých mrazech se řada lidí přesvědčila o tom, že nekvalitní plast při nízkých teplotách zkřehne natolik, že okenní profil praskne.
Vnější zateplení domu
Při zateplování domů je nejběžnějším postupem vnější zateplení, které má proti vnitřnímu zateplení několik výhod. Vnější zateplení domu chrání vnitřní konstrukci budovy před účinkem extrémního počasí a vede k prodloužení její životnosti.
Zabrání se také vzniku tepelných mostů a zlepší se tepelně akumulační schopnosti celé konstrukce. Důležité je vhodným materiálem pokrýt celý obvodový plášť budovy a zakrýt tak všechny vnější konstrukční prvky.
Vnitřní zateplení
Vnitřní zateplení je sice o něco levnější než vnější, ale má určité nevýhody. U vnitřního zateplení často vznikají tepelné mosty a prvky stavební konstrukce nejsou chráněny před působením počasí.
Rozdíly v tepelné roztažnosti stavebních a izolačních materiálů způsobují dilatační pohyb, který namáhá konstrukci domu a rychleji tak dochází k jejímu opotřebení a k následným závadám.
Když se však rozhodneme pro o něco dražší vnější izolaci, vyhneme se těmto problémům. Další nevýhodou vnitřního zateplení je logické zmenšení vnitřního (využitelného) prostoru místnosti. Vnitřní zateplování je poměrně často opodstatněné u fasád historických budov. U nich totiž nelze kvůli vnějšímu vzhledu použít vnější zateplení.